אנשי צוות טיפולי במעלה הכרמל מוכשרים להתמודדות מיטבית עם מאושפזות נפגעות תקיפה מינית

במסגרת שיתוף פעולה בין המרכז הרפואי לבריאות הנפש מעלה הכרמל לבין מרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית חיפה והצפון הוכשרו אנשי צוות טיפולי במעלה הכרמל להתמודדות מיטבית עם מאושפזות נפגעות תקיפה מינית

פגיעה מינית היא תופעה נפוצה, כאשר מחקרים מצביעים על כך שבין 20-40% מהנשים היו קרבן לתקיפה מינית לפחות פעם אחת בחייהן. התופעה חוצה מגזרים ובשנים האחרונות הולכת וגוברת גם המודעות החברתית לגבי ממדיה והשלכותיה. ההשלכות קצרות וארוכות הטווח של פגיעה מינית הן רבות, וכוללות סיכון מוגבר להפרעות נפשיות שונות ותחלואה גופנית אופיינית. כאשר מדובר בתחום בריאות הנפש פוגשים המטפלים נפגעי ונפגעות טראומה מינית במסגרת עבודתם היום-יומית, מפגש שפעמים רבות מעורר דילמות מקצועיות וטיפוליות שונות. דילמות אלו חידדו אצל ראשי המרכז הרפואי לבריאות הנפש "מעלה הכרמל" את הצורך בהכשרת אנשי הצוות הטיפולי להתמודדות מיטבית בסיוע לנפגעות תקיפה מינית.

בבסיס ההחלטה למתן ההכשרה הייחודית עומדת תופעת ריבוי האשפוזים בקרב מטופלות נפגעות תקיפה מינית וההכרה בכך שהנושא כרוך בהתמודדות רגשית מרובה, שכן פגיעה מינית מעוררת רגשות עזים.
אותן נשים, אשר מטופלות במרכז, נמצאות במחלקה מופרדת כדי לתת להן ממד של בטיחות יותר גבוהה.
מלבד ההפרדה,  מאמינים בהנהלת המרכז כי ההכשרה, אשר ניתנת על ידי מיטב המומחים בתחום, תעזור הן לצוות המטפל והן למטופלות להתמודד טוב יותר מבחינה רגשית ולכן קידמו בברכה את הצעת מרכז הסיוע לקיים את ההכשרה. 

ההכשרה נעשתה בפורמט של צוות רב מקצועי ובו כל גורמי הטיפול במחלקה אשר כוללים רופאים פסיכיאטריים, אחים ואחיות, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ומרפאים בעיסוק. במסגרת ההכשרה הועלו נושאים כדוגמת הדיאלקטיקה של הטראומה המינית, פנומנולוגיה של פגיעות מיניות, טראומטיזציה משנית – השפעת המפגש עם הטראומה על איש המקצוע, שירותים ומענים בקהילה לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית ועוד.
מטרתה המרכזית של ההכשרה הינה העמקת הידע התאורטי והקליני בנושא טראומה מינית, זאת לצד הקניית כלים אבחוניים וטיפוליים שונים.

ד"ר דוד ליבה, סגן מנהל המרכז: "הכשרה ייעודית למטפלים באוכלוסייה זו נחוצה כיוון שמדובר בטראומה משמעותית אשר משאירה עקבות מתמשכים על הפעילות הנפשית. אנו בבית החולים מאמינים שהכשרה מסוג זה תאפשר לצוות להטיב את ההתייחסות המקצועית לנפגעות ותסייע רבות לשיפור תוצאות הטיפול".

אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית: איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית פועל במהלך עומק לקידום שינוי יסודי בידע ובגישה של אנשי בריאות הנפש בנפגעי ונפגעות עבירות מין. מהלך זה הינו תולדה של מחקרים אשר נעשו בארץ ובחו"ל ומצביעים על כך שרבים מהמטופלים בתחום בריאות הנפש סבלו מפגיעה מינית (הרבה פעמים בילדות). לאור העובדה שלאנשי מקצוע בארץ אין חובת הכשרה בתחום הטיפול בנפגעי תקיפה מינית יזמנו את הפרויקט אשר ממומן בשיתוף עם קרן האריסון וקרן ידידות טורונטו. בזכות ההכשרות ניתנת לנו האפשרות להשפיע על חייהם של מטופלים ואנשי מקצוע רבים, להקל על תהליך הטיפול ולמקצע אותו. הפרויקט הוא פורץ דרך ואנו מברכים את בית החולים על הפתיחות לשינוי תהליכים וללמידה חדשה. החזון שלנו הוא שבעתיד ההכשרות יהיו חלק אינטגרלי במערך ההכשרות של אנשי המקצוע בבתי החולים.
עבור לתוכן העמוד