יזכור - טקס לזכר חללי מערכות ישראל בהשתתפות המטופלים והצוות במרכז הרפואי לבריאות הנפש מעלה הכרמל

הגדל

 

"יזכור עם ישראל את בניו ובנותיו אשר חרפו נפשם במאבק על המדינה בדרך, ואת חיילי צבא ההגנה לישראל אשר נפלו במלחמות ישראל..." כך נפתח טקס יזכור לחללי מערכות ישראל, במרכז הרפואי לבריאות הנפש מעלה הכרמל, שהתקיים כבכל שנה בהשתתפות המטופלים מכל המחלקות וצוות העובדים.

 

הוקראו קטעים של סופרים ומשוררים על הנופלים, כמו "אין לנו חיילים אלמונים" של יהודה עמיחי, "מסדר הנופלים" של חיים חפר, ו"החיילים הצעירים שמתו" של ארצ'יבלד מקליש. הוקרן השיר "20 אלף איש" שכתב וביצע אריאל הורוביץ, על הלוויה של החייל הבודד שון כרמלי שנפל במבצע "צוק איתן", ואלפים רבים ליוו אותו בדרכו האחרונה.

 

עודד ארז ביצע את השיר "ובהעלותה את הנרות" שכתבה שרה כהן – דודתו של מור ציאדה ז"ל, בנו של אליסף ציאדה – משגיח הכשרות של ביה"ח, שהיה לוחם גולני ונהרג מיריית צלף בעת פעילות מבצעית בג'נין, דקות ספורות לפני כניסת השבת.

 

על לוח זיכרון שקיים בביה"ח מוקף נרות נשמה דולקים, מוצגות תמונות של נופלים מבני משפחות העובדים של ביה"ח שהם מבקשים לזכור ולהזכיר, עם פרטים אישיים וסיפור נפילתם. "אנחנו זוכרים את מי שהם היו, אבל הכאב האמיתי הוא בגלל מי שכבר לא יהיו". (יאיר לפיד "ההחמצה").

 

"זהו היום לזכור את חיילי צבא ההגנה לישראל ואנשי כוחות הביטחון שמסרו את נפשם למען העם והמדינה. כל עוד אנו זוכרים ומזכירים אותם הם קיימים. למען עתידנו עלינו לזכור ולא לשכוח" אמר ד"ר יעקב פולאקביץ – מנהל המרכז הרפואי לבריאות הנפש מעלה הכרמל, וציין כי יש בקרב מאושפזי המרכז גם נכי צה"ל שסובלים מפגיעות נפשיות וחלקם גם מפגיעות גופניות עקב שירותם הצבאי.

 

עבור לתוכן העמוד