שירותי אבחון וטיפול מתקדמים לילדים ומתבגרים על הרצף האוטיסטי ב"תחנה לטיפול בילד בנוער ובמשפחה" בחיפה

טניה הירשפלד צילמה סמדר גנזי (הגדל)

 

שירות מתקדם ביותר לאבחון וטיפול בילדים ומתבגרים (6-18) הסובלים מהפרעת תקשורת ומאובחנים על הרצף האוטיסטי, ניתן ביחידת ASD ב"תחנה לטיפול בילד בנוער ובמשפחה" ברח' אחד העם חיפה. המרפאה שייכת למרכז הרפואי לבריאות הנפש מעלה הכרמל, המשקיע רבות בהכשרת מטפלים וברכישת כלי אבחון עדכניים ומשוכללים בסטנדרט הגבוה בעולם, ובזכות זאת ניתן לאבחן גם מקרים מורכבים ביותר. ביחידה החל טיפול גם בשפה הרוסית. יחידת ה- ASD  משרתת את כל צפון הארץ –  מזיכרון יעקב בדרום ועד מטולה בצפון ומבית שאן במזרח.

 

טניה הירשפלד – רכזת היחידה, פסיכולוגית קלינית ופסיכולוגית חינוכית ומדריכה, אמרה: "חשוב לציין כי הילדים שאנו מטפלים בהם הינם ילדים אינטליגנטיים, רגישים, המודעים לחריגותם ומבקשים עזרה להתמודד איתה. אצל חלק מהילדים הליקוי התקשורתי מופיע בצורה קלה יחסית, כאשר אינטליגנציה גבוהה יכולה למסך את הקשיים, ולפעמים הן הילדים והן סביבתם חשים ש"משהו לא בסדר" אך אינם יכולים להגדיר במה מדובר. היחידה ערוכה לאבחן גם מקרים גבוליים כאלה. למרות שמדובר באבחנה לא פשוטה, המטופלים לרוב חשים הקלה, כאשר סוף סוף יש הכרה והבנה מדויקת של הקשיים עימם הם מתמודדים. האבחנה מאפשרת להבין מהי הבעיה וכיצד להתמודד איתה. היחידה נותנת לילדים ולמתבגרים טיפול מתקדם ביותר - שילוב של טיפולים דינמיים ייעודיים שבהם נכנסים לעולמו של הילד ומתוכו עוזרים לו לצאת הדרגתית, יחד עם טיפולים התנהגותיים והקניית מיומנויות חברתיות תוך התייחסות לקשיים הספציפיים של כל ילד".

 

הירשפלד הוסיפה כי לא פחות חשובה היא העבודה עם ההורים, שזקוקים לעזרה הן בקבלת הילד ובהתמודדות עם הכאב שלהם, והן בהבנת הצרכים הייחודיים של הילד, בהבנת תפיסתו ורגשותיו שהוא מתקשה לבטאם.

 

למרות  שאוטיזם זוהה ע"י חוקרים עוד בשנות ה- 40 של המאה הקודמת, תקופה ארוכה לא היה טיפול מובחן המיועד לאוכלוסייה זו, בשל תפיסות שגויות של התופעה וגורמיה. בארץ, רק משנת 2010 החל הטיפול בילדים על הרצף האוטיסטי לקבל תאוצה, כאשר נקבע בחקיקה שילדים אלה יקבלו קצבת ילד נכה, שמאפשרת למשפחות גם של ילדים "קלים" יחסית לקבל סל טיפולים רחב הנדרש להם.

 

ניצה ריקלין – מנהלת ה"תחנה לטיפול בילד, בנוער ובמשפחה" בחיפה, ציינה כי עובדי יחידת ה- ASD, המונים 7 פסיכולוגים ועובדים סוציאליים, ממשיכים ללמוד, להשתלם, ולשכלל את  עבודתם, בעידוד ותמיכה של המרכז הרפואי לבריאות הנפש מעלה הכרמל, כדי להישאר בשורה הראשונה של הטיפולים בנושא האוטיזם. ריקלין הוסיפה כי היחידה נותנת מענה גם בשפה הרוסית, כי דבר זה חשוב במיוחד לעולים חדשים שמתמודדים עם משבר הגירה בנוסף לגידול ילד אוטיסט. לדברי ריקלין השירות לילדים על הרצף האוטיסטי, מצטרף להיצע המגוון של הטיפולים – פרטניים וקבוצתיים - שהתחנה מציעה לילדים ומתבגרים הזקוקים לעזרה רגשית.

עבור לתוכן העמוד