אחריות המנהל בבית חולים פסיכיאטרי – נושא יום העיון המשותף לחברה לפסיכיאטריה משפטית ולסניף חיפה והצפון של איגוד הפסיכיאטריה בישראל

יום עיון על אחריות המנהל א' צילום חברת דריגו (הגדל)

"בית החולים הפסיכיאטרי מיועד לטיפול ושיקום מטופלים, ובד בבד יש לשמור על חייהם. על המנהלים למצוא את האיזון בין שמירה על כבודם ורצונותיהם של המטופלים והחזרתם המבוקרת לחיים בקהילה, לבין הצורך להגן עליהם מפני אובדנות, ולא להגיע עד כדי ניתוק המטופלים מהחיים בחוץ וסגירתם עקב זהירות יתר ומגננה של המנהלים". כך אמר ד"ר צביקה קירש  מנהל מחלקה במרכז הרפואי לבריאות הנפש מעלה הכרמל, ויו"ר סניף חיפה והצפון של איגוד הפסיכיאטריה, שהנחה את יום העיון בנושא "אחריות המנהל בבי"ח פסיכיאטרי".

 

ד"ר אלה שיינקמן - לשעבר סגנית מנהל המרכז הרפואי לבריאות הנפש מעלה הכרמל, סיפרה על התקופה בה שימשה כמ"מ מנהל ביה"ח, כאשר היא והסגן שלה אז הואשמו שנהגו ברשלנות, כשלא דאגו שזירת אירוע בו בוצעה התאבדות של מטופלת שתלתה עצמה מעץ באמצעות סדין לא היתה "סטרילית", זאת למרות שמספר שנים קודם לכן התאבד שם מטופל באותה הצורה. הוטלה עליהם אחריות מיניסטריאלית, אף שבסופו של דבר בית המשפט זיכה את ד"ר שיינקמן ואת הסגן שלה,  כי השופט הבין שלא ניתן לכרות את כל העצים בשטח ביה"ח, לקחת מהחולים את הסדינים, ולסלק מהם כל דבר שעלול אולי בצורה כלשהי לשמש להתאבדות, ובינתיים לפגוע בצורה חמורה באיכות החיים שלהם.

 

ד"ר איגור ברש - סגן מנהל המרכז לבריאות הנפש איתנים ויו"ר החברה לפסיכיאטריה משפטית, סיפר על בריחת חולים מביה"ח, אף שמותקנת שם גדר תקנית. הוא ביקש להזכיר כי זהו בית חולים ולא בית כלא, והמנהל תפקידו לדאוג לטיפול ולא לשמש סוהר ראשי.

 

עו"ד עופר ברטל - שייצג את ד"ר מרגולין המנהל לשעבר של ביה"ח איתנים בירושלים, שהואשם בהזנחת מטופלים אוטיסטים ואי מניעת התעללות בהם, סיפר את סיפור הרשעתו בבית המשפט המחוזי והשעייתו מתפקידו, ואח"כ את זיכויו בבית המשפט העליון, אחרי 12 שנה של עינוי דין. עו"ד ברטל הסביר כי המנהל ד"ר מרגולין לא היה שותף ולא היה מודע כלל להזנחה ולהתעללות של הצוות, וכשזה הגיע לידיעתו הוא מיד נקט בפעולות הדרושות כדי לברר את הדברים והכניס את המשטרה לתמונה. ד"ר שמואל קרון - מנהל המרכז הרפואי לבריאות הנפש שלוותה, סיפר שהעיד במשפט לטובת המנהל המושעה, ואמר שד"ר מרגולין נקט בכל הצעדים הנדרשים כשהדברים הובאו לידיעתו, והוסיף שהוא היה נוקט באותם הצעדים.

 

פרופ' יובל מלמד - מנהל המרכז לבריאות הנפש אברבנאל, אמר שמנהלים עושים ככל האפשר כדי למנוע אובדנות של מטופלים, אך לא ניתן למנוע לחלוטין מקרים אלה.

 

לסיום יום העיון התקיים פאנל בהנחייתו של פרופ' משה קוטלר - מנהל המרכז לבריאות הנפש באר יעקב.

 

עבור לתוכן העמוד