מפגש בין שפות טיפוליות : פסיכיאטריה וטיפול באמנות נושא יום העיון של סניף חיפה והצפון של איגוד

הגדל

 

מפגש בין שפות טיפוליות – פסיכיאטריה וטיפול באמנות, היה נושא יום העיון של סניף חיפה והצפון של איגוד הפסיכיאטריה בישראל, שארגנו ד"ר צביקה קירש – סגן מנהל בפועל של המרכז הרפואי לבריאות הנפש מעלה הכרמל ויו"ר סניף חיפה והצפון של האיגוד, ודפנה מילר וסרמן – פסיכולוגית וביבליותרפיסטית, והתקיים בחיפה.

 

ד"ר קירש אמר כי מטרת יום העיון היא להעלות למודעות הרופאים הפסיכיאטרים שעליהם להשתמש בכל הכלים הטיפוליים העומדים לרשותם, כולל טיפול באמנויות, בנוסף לטיפול התרופתי, והוסיף שכבר בתנ"ך יש סיפור על טיפול באמצעות מוסיקה, כאשר דוד נקרא לנגן בנבל לשאול המלך כדי לשפר את "רוחו הרעה". ד"ר קירש ציין כי מעדויות קליניות ומחקריות נמצא שיש לטיפול משולב השפעה מיטיבה, כפי שגם הוכח לאורך השנים במחלקתו, שבה ניתנים טיפולים בסוגי אמנות שונים.

 

דפנה מילר וסרמן דיברה על שילוב הפרקטיקה הביבליותרפית ותרומת הספרות כ"נוגדן" יעיל להפרעות נפשיות. לדבריה ישנם מקרים "אבודים" שבהם רק טיפול נוסף באמצעות ביבליותרפיה, כאשר המטופלים הזדהו עם דמות או סיטואציה בסיפור או בשיר, ניתן היה באמצעות כלי טיפולי זה, להגיע לעולמם הנסתר והפנימי ולהביא לפריצת דרך בטיפול.

 

סימונה נירנשטיין כץ – מטפלת במוסיקה, פסנתרנית, וממקימי ביה"ס לתרפיה במוסיקה בפירנצה, דיברה על כך שבאמצעות טיפול במוסיקה עולים דפוסים לא מילוליים מהילדות.

 

ד"ר דפנה מרקמן סימנס – פסיכותרפיסטית, מטפלת באמנות, תיארה מקרה טיפולי בנושא גילוי עריות, כאשר השתמשה בציור כדי להגיע באמצעות פרשנות של סמלים, לתכנים שלא ניתן היה להגיע אליהם בדרכי טיפול אחרות.

 

ד"ר עדיאל דורון – מנהל מחלקה פסיכיאטרית במרכז לבריאות הנפש לב השרון, ולימור חביב – ביבליותרפיסטית, הציגו מקרה של מטופל שבו הודגם שיתוף הפעולה בין החשיבה הרפואית לבין ביבליותרפיה.

 

בסיום נערך פאנל בהשתתפות המרצים והקהל, אותו הנחה ד"ר קירש, שאמר לסיכום יום העיון, שהוא מקווה שיהיו יותר ויותר מטפלים באמצעות אמנות אשר ישולבו במערך בריאות הנפש.

עבור לתוכן העמוד