כושר גופני משפר את מצב רוחם של המאושפזים במרכז הרפואי לבריאות הנפש מעלה הכרמל

פעילות גופנית עם אבי כץ. צילמה: מילנה מורוזובה. (הגדל)

משחקי כדור כחימום הגוף, תרגילי התנגדות למניעת איבוד מסת שריר, תרגילי קואורדינציה, וכן תרגילי גמישות והרפיה, כך אבי כ"ץ - מדריך כושר מוסמך, מעביר שיעורי פעילות גופנית למטופלים במחלקות הסגורות והפתוחות שבמרכז הרפואי לבריאות הנפש מעלה הכרמל, המסייעת לשיפור מצב רוחם של המאושפזים.

                        

לדברי כ"ץ יש מטופלים שהתרופות גורמות להם לריפיון שרירים ולהליכה כפופה, ואחרי האימונים ניתן לראותם זקופים יותר ומודעים ליציבה שלהם. גם לצוות המטפל במחלקות יש מודעות לחשיבות הפעילות הגופנית, ולעתים הם מפעילים את המטופלים ביוזמתם, במשחקים כמו: טניס שולחן, משחקי כדור ועוד.

 

אבי כ"ץ  אמר שהעבודה עם המטופלים מאד מספקת, כי יש לו פידבק מיידי מהם. המטופלים באים לשיעור במצב רוח ירוד ומדוכא או במצב היפראקטיבי, ובתום הפעילות הגופנית רואים שינוי חיובי והתעוררות שלהם, מה שמאפשר את תפקודם אח"כ בסדנאות הריפוי בעיסוק ובפעילויות אחרות. "אני מרגיש שאימוני הכושר עוזרים ומשפרים לי את מצב הרוח ועושים לי כיף" הייתה תגובתו של מטופל למדריך.

 

ליאורה ברקאי – מנהלת הריפוי בעיסוק במרכז הרפואי לבריאות הנפש מעלה הכרמל, הסבירה שהפעילות הגופנית במחלקות הסגורות חשובה למטופלים אף יותר, מאחר והם מוגבלים למחלקה, ממעטים לנוע, אינם מטיילים בשבילי בית החולים כמו המטופלים במחלקות הפתוחות, ומתקני הספורט בביה"ח אינם נגישים להם. ברקאי הוסיפה כי ההוכחה הטובה ביותר להשפעתו הטובה של כ"ץ היא העובדה שהמטופלים מחכים לשיעוריו, משתפים אתו פעולה ברצון ומביעים את הנאתם. ושוב מוכח כי נפש בריאה בגוף בריא.
עבור לתוכן העמוד