סטודנטים לסיעוד מנורבגיה שמשתלמים במרכז הרפואי לבריאות הנפש מעלה הכרמל, מאמצים את המודל הקליני המתקדם של ביה"ח

סטודנטים לסיעוד מנורבגיה בהשתלמות 2014 (הגדל)

 

"מאד התרשמנו מהרמה המקצועית הגבוהה של צוות ביה"ח, ומהתכנית החדשנית והמודל המתקדם של הדרכה קלינית שלמדנו, ושאנו מתכוונים ליישמו בהמשך דרכנו המקצועית בנורבגיה" אמרו סטודנטים מצטיינים לסיעוד מנורבגיה, שמסיימים בימים אלה השתלמות קלינית בפסיכיאטריה של כחודשיים וחצי, במרכז לבריאות הנפש מעלה הכרמל. זאת במסגרת תכנית לחילופי סטודנטים ושיתוף פעולה עם החוג לסיעוד של אוניברסיטת חיפה. הם הוסיפו: "ההשתלמות היא עבורנו חוויה מעניינת, מאתגרת, ופוקחת עיניים".

 

טל דרורי – מנהלת הסיעוד בביה"ח, הסבירה שהסטודנטים באו להכיר שיטות טיפול חדשות, ולאור המהגרים הרבים שמערכת הבריאות בנורבגיה צריכה להתמודד איתם, התעניינו מאד בדרכי ההתמודדות הטיפולית בביה"ח, אשר מתייחסות לשוני תרבותי, לשוני, דתי, המאפיין את מגוון המטופלים ואת הצוות המטפל, ומשפיע על הטיפול. דרורי דיווחה שרופאים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, מרפאים בעיסוק ואנשי סיעוד של המרכז לבריאות הנפש מעלה הכרמל, התגייסו כדי להעשיר את הידע התיאורטי והמעשי של הסטודנטים בהרצאות בתחום הפסיכיאטריה כמו: מחלות נפש אבחונן והטיפול בהן, ראיונות עם מטופלים, ועוד.

 

התכנית המגוונת שהוכנה עבור הסטודנטים, כללה גם ימי לימוד שלהם בכל מחלקות האשפוז בביה"ח – מנוער ועד הפסיכו-גריאטרית. הסטודנטים יצרו קשר עם המטופלים, כדי ללמוד בהדרכת הצוות הסיעודי, איך לאמוד את צרכיהם ולהכין עבורם תכנית התערבות טיפולית. הם למדו הפעלת חוגים והנחיית קבוצות ובהמשך הפעילו את המטופלים בהתאם לכללים שלמדו. אילנה כוכבי – סגנית אחות אחראית במחלקה 8 ומרכזת ההדרכה הקלינית בסיעוד, ומיכאל קלרמן – סגן אחות אחראית במחלקה 6א', שהיו אחראים על תכנית ההשתלמות וביצועה, דיווחו כי הסטודנטים הצליחו ליצור קשר עם המטופלים במחלקות, שממש יצאו מגדרם לעזור לסטודנטים. יחס המטופלים אליהם מאד נגע לליבם, ולדברי כוכבי: "המטופלים הצליחו להפשיר את הקור הנורבגי".

 

בדיונים קליניים עם סטודנטים ישראליים לסיעוד מאוניברסיטת חיפה, הציגו הסטודנטים הנורבגים נושאים כמו: התמודדות עם סטיגמה על נפגעי נפש, רב-תרבותיות בטיפול, ונהנו להפגין את המיומנויות החדשות והיצירתיות שלמדו. ביה"ח דאג לביקורים שלהם במסגרות לתעסוקה שיקומית מוגנת בקהילה ואף בקהילה הטיפולית בהרדוף. בשעות הפנאי הם טיילו ברחבי הארץ והתפעלו מהנופים המרהיבים.

 

עבור לתוכן העמוד