הקונצרט ה- 100 למטופלים הפך לאירוע מרגש במרכז הרפואי לבריאות הנפש מעלה הכרמל

סשה סטצובסקי מהריפוי בעיסוק צילם גריגורי יונגלסון (הגדל)

 

הקונצרט ה- 100 של מוסיקה קלאסית למטופלים של המרכז הרפואי לבריאות הנפש מעלה הכרמל, שביצעה סשה סטצובסקי – מדריכה בריפוי בעיסוק ופסנתרנית בעלת תואר שני במוסיקה, הפך לאירוע חגיגי ומרגש.

 

הקונצרט היווה סיכום של שנת פעילות לקבוצת האזנה למוסיקה קלאסית ביוזמתה של סשה, שהחלה עם מספר קטן של מטופלים, אך משבוע לשבוע מספר המשתתפים הלך וגדל, כאשר חלק מהמטופלים לא הסתפקו בשעה המוקצבת למחלקתם והצטרפו לשעות המוסיקה של מחלקות אחרות, כשגם אנשי צוות רבים נסחפים בהתלהבות. בקהל נכחו מטופלים "ותיקים" שהצטרפו לקבוצה מראשיתה, וכאלה שהצטרפו מאוחר יותר, וביניהם גם בעלת מנוי לתזמורת סימפונית חיפה, שלא מחסירה אף קונצרט של סשה.

כמו כן נכחו גם אנשי צוות רבים וחברי הנהלת ביה"ח.

 

בקונצרט, שהתקיים כמו כל הקונצרטים בחדר המוסיקה של ביה"ח שמצויד בפסנתר, ניגנה סשה, לתשואות הקהל, קטעים נבחרים לפי בקשות: פסקליה של הנדל, רונדו תורכי של מוצרט, וואלס ופנטזיה של שופן ועוד, התייחסה לתמונות המלחינים שתלויות על הקירות, שהמטופלים למדו להכיר במהלך השנה מסיפוריה של סשה על חייהם, יצירתם ותקופתם, ומנגינתה ממבחר יצירותיהם. המטופלים גרמו לסשה קורת רוח רבה כשהפגינו בקונצרט ידע רב שרכשו בקבוצה, של שמות מלחינים ובהכרת יצירות מוסיקליות רבות. מאושפזת, שסשה לימדה אותה לנגן בפסנתר (בהתנדבות כמובן), ניגנה בקונצרט שני קטעים לקול מחיאות הכפיים של הקהל ואף קיבלה מדליה על חריצותה ונחישותה.

 

הנהלת ביה"ח ואנשי הצוות התרגשו מתגובות המטופלים, שאמרו שנגינתה של סשה מרגיעה יותר מכדור של ואליום ומביאה להם שמחה והנאה, ומהמחמאות המהללות לקונצרטים במהלך השנה, שמוסיפים להם ענין ומעשירים אותם אינטלקטואלית ורגשית. הקהל כולו, כולל חובבי מוסיקה מושבעים, התפעל מנגינתה מלאת הרגש של סשה ומרמתה המקצועית הגבוהה.

 

ליאורה ברקאי – מנהלת הריפוי בעיסוק במרכז הרפואי לבריאות הנפש מעלה הכרמל, ציינה שקבוצת המוסיקה היא ייחודית, ואף שאיננה טיפולית בהגדרתה, יש לה ערך בהקניית יכולת הקשבה בדרך מהנה מאד למטופלים שלרבים מהם יש קשיי ריכוז, זאת בנוסף לערך הטיפולי שיש במוסיקה.

 

סשה סטצובסקי אמרה שהיא מאושרת ביכולתה לקשר בין עבודתה ואהבתה למוסיקה ולגרום הנאה לאנשים רבים. בסכמה את האירוע הוסיפה שהיא התרגשה לא פחות מהמטופלים.

 

 

 

עבור לתוכן העמוד