ביקוש רב לקבוצה חדשה של האזנה למוסיקה קלאסית למטופלי המרכז לבריאות הנפש טירת כרמל

סשה סטצובסקי מהריפוי בעיסוק צילם גריגורי יונגלסון (הגדל)

"ההאזנה למוסיקה קלאסית מרגיעה לא פחות מכדור ואליום אך עדיפה עליו, כי תופעות הלוואי של מוצרט מסתכמים בהעשרה תרבותית, אף שגם הוא ממכר". כך כתב מטופל של המרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, על הקבוצה החדשה של  האזנה למוסיקה קלאסית  למטופלי המרכז, שיזמה סשה סטצובסקי – מדריכה בריפוי בעיסוק ופסנתרנית בעלת תואר שני במוסיקה. המטופל הוסיף: "השלווה והנעימות הפושטת בחדר בזמן נגינתה והסבריה של סשה המדריכה, מרגיעים מאד ומהווים מפלט בריא ומעשיר מחיי היומיום הלא פשוטים בביה"ח ובכלל".

 

בחדר מוסיקה המצויד בפסנתר, סשה מנגנת למטופלים, כשבכל פעם היא בוחרת במלחין כמו: בטהובן, מוצרט, ברהמס, רחמנינוב, שופן, מנדלסון, שטראוס ועוד, מספרת על חייו, יצירתו ותקופתו כשהיא מנגנת ממבחר יצירותיו, או שהיא בוחרת נושא מסוים כמו וולסים למשל, ומציגה את הוולסים שכתבו מלחינים שונים. המטופלים אוהבים לדרג את היצירות עפ"י מידת ההתחברות שלהם ליצירות.

 

ליאורה ברקאי – מנהלת הריפוי בעיסוק במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, אמרה שקבוצת המוסיקה היא ייחודית, ואף שאיננה טיפולית בהגדרתה, בכל זאת אחרי ההאזנה לנגינתה של סשה, מעלים המטופלים תכנים רגשיים שהמוסיקה מעוררת בהם. ליאורה הוסיפה כי המטופלים, שלרבים מהם יש קשיי ריכוז, יושבים ומקשיבים למוסיקה מהתחלת הנגינה ועד סופה מבלי להפריע או לצאת מהחדר. יש מהמטופלים שהמוסיקה גורמת להם להתרגשות, בעיקר בקטעים מלודיים נוגים, ואילו על אחרים היא משרה רוגע. המטופלים מבקשים מסשה לנגן מוסיקה עצובה, או קצבית, או שמחה עפ"י מצב רוחם. ליאורה הוסיפה שהמידע שסשה מעבירה על המלחינים ותקופותיהם, יש בו כדי להעשירם אינטלקטואלית ורגשית.

 

לכל מחלקה מוקצים יום ושעה קבועים, שפתוחים הן למטופלים והן לאנשי הצוות שביקשו גם הם להשתתף. מידת ההיענות של המטופלים לקבוצת המוסיקה החדשה הולכת וגוברת, כשהמשתתפים מספרים לחבריהם בהתלהבות, וכך משבוע לשבוע עולה הביקוש להשתתף. יש בין המטופלים שאינם מסתפקים בשעה המיועדת למחלקתם, ומבקשים להצטרף לשעות המוסיקה של מחלקות אחרות. סשה סטצובסקי סיפרה שהיא נהנית מהתגובות הנלהבות של המטופלים, שאומרים לה כי נגינתה גורמת להם להתעלות נפש ומהביקוש הגדול מצד המטופלים ואנשי הצוות.

 

ליאורה ברקאי הוסיפה כי קבוצת המוסיקה מצטרפת למגוון הפעילויות הטיפוליות הקיימות בריפוי בעיסוק של ביה"ח.

 

 

עבור לתוכן העמוד