טיפול בדיכאון, חרדה והפרעה כפייתית טורדנית במרפאת המבוגרים של המרכז לבריאות הנפש טירת כרמל

דר' פשיניאן ארטשז - צילמה עינת פרץ (הגדל)

 

דיכאון נחשב למגיפה של העולם המערבי, ועפ"י ארגון הבריאות העולמי הוא השני במעלה אחרי מחלות לב, הגורם לירידה בתפקוד, פוגע באיכות החיים וביחסים הבינאישיים, וגורם לסבל משמעותי לאדם. הצפי הוא שבעשור הבא הדיכאון יהפוך לסיבה הראשונה לחוסר תפקוד. במסגרת מרפאת המבוגרים של המרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, הפתוחה לציבור הרחב, נפתחה יחידה לטיפול  בדיכאון, חרדה והפרעה כפייתית טורדנית, בניהולו של ד"ר ארטשז פשיניאן. הטיפול ללא תשלום.

 

לדברי ד"ר פשיניאן יש סוגי דיכאון שונים, כשהמשמעותי שבהם הוא דיכאון מג'ורי שמתחיל בד"כ בסביבות גיל 30, ומתאפיין בגלי דיכאון בתדירות שונה. כשאיננו מטופל,

גל דיכאון יכול להימשך אפילו שנה ויותר ולא תמיד מסתיים בהחלמה מלאה. דיכאון מעלה סיכויים לתחלואה גופנית של מחלות כמו: סרטן, אולקוס, סוכרת, מחלות לב, מחלות ריאה, כאבי גב ועוד, ומחמיר את מהלך המחלות הללו. גם הפרעות חרדה על מגוון סוגיה וכן הפרעה כפייתית טורדנית, מביאים לירידה משמעותית בתפקוד ולפגיעה באיכות החיים של האדם. באחוזים לא מבוטלים, אנשים הסובלים מהפרעות חרדה והפרעה כפייתית, מפתחים מצבי דיכאון קשים.

 

רבים מהסובלים מההפרעות שצוינו לא ממהרים לקבל טיפול ועזרה מבעלי מקצוע, ופעמים רבות פונים למטפלים בשיטות אלטרנטיביות. לדברי ד"ר פשיניאן רצוי לפנות בשלב מוקדם ככל הניתן לטיפול ע"י מומחים לבריאות הנפש, שיכולים לאבחן ולתת טיפול הולם שיקטין את הסבל. ד"ר פשיניאן הביא כדוגמא את סיפורו של מטופל, שעוד בזמן שירותו הצבאי החל לסבול ממצוקה גדולה, אך הוא לא הבין שמדובר בבעיה נפשית ולא פנה לטיפול, ועם השנים נוספו תקופות של דיכאון. במצוקתו הוא פנה לרבנים ולמתקשרים אך הם לא עזרו לו. בגלל מצבו לא היה מסוגל ליצור קשר רציני עם בת זוג והרגיש תקוע בחייו. בגיל 35 הוא הגיע לבסוף לטיפול במרפאה שבמרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, שבה אובחן כסובל מהפרעה כפייתית טורדנית ומהתקפי דיכאון. בזכות הטיפול שקיבל קטנו ההפרעות מאד, הוא הצליח לבנות משפחה, להתקדם בעבודה, וכיום מנהל אורח חיים רגיל עם איכות חיים טובה.   

 

ביחידה המרפאתית שבמרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, צוות רב-מקצועי (הכולל פסיכיאטר בכיר, פסיכולוגים קליניים, ועובדים סוציאליים בעלי הכשרה פסיכו-תראפיסטית), עורך אבחונים, ומתאים את הטיפול למצבו הנפשי והגופני של הפונה. במרפאה ניתנים טיפולים תרופתיים בשילוב עם טיפולים פסיכולוגיים, כי מחקרים הוכיחו שבטיפול בדיכאון, חרדה, והפרעה כפייתית טורדנית, השילוב מביא לתוצאות טובות יותר מאשר כל טיפול בנפרד. ניתן לפנות  ישירות למרפאת המבוגרים שבמרכז לבריאות הנפש טירת כרמל בטל. 04-8559256 או באמצעות רופאי משפחה.

עבור לתוכן העמוד