הנאה, חמימות ושיפור התקשורת, בקבוצה של טיפול בעזרת בע"ח לדיירי המגורים האינטנסיביים של המרכז לבריאות הנפש טירת כרמל

צילם: גריגורי יונגלסון (הגדל)

 

"אפילו שהתוכי יכול לעוף ולברוח בכל זאת הוא נשאר איתי" ציין בשמחה משתתף בקבוצת טיפול בעזרת בעלי חיים, של דיירי המגורים האינטנסיביים שבמרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, כדי להדגיש את הקשר שנוצר בינו לבין הציפור.

 

יעל בראונשטיין – מטפלת בעזרת בעלי חיים שמנחה את הקבוצה, מביאה ארנבים, שרקנים, תוכים, אוגרים וכלבה אל מגורי המטופלים, והם מלטפים ומשחקים איתם וכן מאכילים אותם, כשיש בקבוצה כאלה שבוחרים רק להתבונן. יעל הסבירה שהפעילות המהנה הזו מנוצלת למפגש חברתי והידוק הקשרים בין הדיירים, וגם כהזדמנות לדיון בנושאים שמעניינים אותם כמו: תחושתם כלפי המגורים כבית, הסטיגמה בחברה כלפי נפגעי נפש, העלאת הביטחון העצמי שלהם והדגמת יכולותיהם בפועל. כמו כן הם מבצעים עבודה יצירתית כקבוצה, כמו במקרה שיעל הביאה צב שנושא את ביתו על גבו, מה ששימש כפתח לשיחה על משמעות הבית בו הם גרים ומה חלקם בו. כאקט סמלי הם הרכיבו בעבודה משותפת תמונת פאזל גדולה של בית.

 

רבים מהמטופלים ששמחים להשתתף בקבוצה, מדגישים את החום והאהבה שהם מקבלים מבעלי החיים. "להחזיק את גור הארנבון זה ממש כאילו אני מחזיקה תינוק" אמרה אחת המשתתפות. יעל מציינת שבקבוצה מושגות רבות מהמטרות: גיבוש הדיירים, הנעתם לפעילות קבוצתית, שיתופם בחוויה מהנה, שבירת השגרה וחשיפתם למשהו שונה.

 

ד"ר שפרה שבת – מנהלת המגורים האינטנסיביים, אמרה שבקבוצה מגיעה לידי ביטוי כמיהתם של הדיירים לקשר, והיא מוכיחה שבעזרת אמצעים מתווכים יצירתיים כמו בעלי החיים, ניתן להגיע לשינוי בהתנהגות אצל המטופלים, כשלעתים הטיפולים השגרתיים אינם מספיקים. ד"ר שבת הוסיפה כי זוהי קבוצת המשך, שבאה בעקבות הצלחת קבוצה דומה שעשו לדיירים סטודנטים לעובדה סוציאלית מאוניברסיטת חיפה, במסגרת התנסותם בעבודה מעשית.

 

המגורים האינטנסיביים במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, הם מקום מעבר שיקומי לאנשים מכל הארץ, שלא הצליחו להשתלב בקהילה אך יחד עם זאת אינם זקוקים למסגרת אשפוזית. במגורים עם אוירה ביתית, ניתנת להם הזדמנות נוספת לקבלת כלים להשתלבות חזרה בקהילה, כשכל דייר לומד את המיומנויות הדרושות לו בקצב איטי ובהתאמה לצרכיו. מיקום המגורים במתחם ביה"ח, מאפשר במידת הצורך להשתמש בשירותיו, כמו במקרה של הקבוצה לטיפול בעזרת בע"ח.

 

עבור לתוכן העמוד