קבוצת הבישול שמתקיימת במסגרת הטיפול בריפוי בעיסוק במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל זוכה לביקוש גדול ע"י המטופלים

קבוצת בישול בריפוי בעיסוק צילמה ליאורה ברקאי (הגדל)

 

מרקי ירקות, סלט תפוחי אדמה וסלט פסטה עם ירקות, פשטידת טונה ופשטידת כרובית, קינוחים למיניהם ועוד מתכונים רבים, מכינים המטופלים במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, בקבוצת בישול שמתקיימת במסגרת הטיפול בריפוי בעיסוק, וזוכה לביקוש גדול ע"י המטופלים. לדברי ליאורה ברקאי מנהלת הריפוי בעיסוק: "בישול לפחות ברמה הבסיסית, הוא אחת המיומנויות החשובות שצריך לרכוש כדי לנהל חיים עצמאיים ובריאים, ותורמת לביטחון העצמי של המטופלים. מעבר לכך אוכל הוא דבר מנחם שנעים לעשות ביחד וגורם הנאה רבה".

 

ילנה שינדר – מרפאה בעיסוק שמנחה את הקבוצה, הסבירה שבמסגרתה מקנים למטופלים הרגלי עבודה, יכולת התארגנות וקביעת סדר עדיפויות בעת הכנת תבשיל, והרגלי ניקיון. הם נדרשים לבוא בבגדים נקיים ולרחוץ ידיים, להכין את הכלים המתאימים ואת מרכיבי המתכון שילנה מחלקת עם תחילת הפעילות. כל אחד מהמשתתפים מקבל משימה וממלא את חלקו בבישול כמו: קילוף, חיתוך, תיבול, טיגון, בישול ועוד, תוך שהוא לומד את סדר הפעולות ואיך מכינים את המתכון. בתום הבישולים כל מטופל משתתף בניקוי המטבח ומסייע בארגון השולחן לארוחה. בסוף יושבים כל משתתפי הקבוצה לאכול את מעשה ידיהם ב"כיף גדול" ומחליפים חוויות על הפעילות.

 

לדברי ילנה היא בוחרת מתכונים קלים להכנה, ממוצרים בסיסיים, לא יקרים ובריאים, עם דגש על ירקות. היא נענית לבקשות המטופלים שלפעמים מבקשים להכין מתכונים מסוימים או מביאים בעצמם מתכונים מהבית. רבים מהם אוספים את דפי המתכונים לקובץ, שבו הם נעזרים ביציאתם לחופשה ולאחר השחרור מביה"ח. לדברי המטופלים הם מאד נהנים  לבשל ולאכול את הארוחות הטעימות שהכינו בעצמם, והפעילות הקולינארית מסיחה את דעתם מהקשיים שלהם. המטופלים מחכים בקוצר רוח למפגש הבא ולא פעם מוודאים עם ילנה, אפילו יום קודם, שהקבוצה מתקיימת. ילנה ציינה שמעבר להשגת המטרות המוצהרות של הטיפול בריפוי בעיסוק, הבישול המשותף גם מחבר בין המאושפזים מהמחלקות השונות ועוזר ביצירת קשרים חברתיים חדשים.

 

עבור לתוכן העמוד