קצב לנפש טיפול רגשי באמצעות כלי הקשה בתחנה לטיפול בילד בנוער ובמשפחה

נזאר קבאני מטפל במוסיקה :צילם גל דומני (הגדל)

 

טיפול רגשי באמצעות כלי הקשה ומוסיקה, הוא חלק מהיחידה לטיפול באמנות שהוקמה לאחרונה בתחנה לטיפול בילד, בנוער ובמשפחה, ברח' אחד העם חיפה (המשרתת את חיפה, הקריות וטבעון), ששייכת למרכז לבריאות הנפש טירת כרמל.

 

נזאר קבאני – מטפל מוסמך במוסיקה בשילוב תנועה שהתמחה בכלי הקשה, אמר שהמוסיקה מאפשרת ביטוי ספונטני והעברת רגשות בצורה לא מילולית, ובאמצעותה ניתן לטפל בקשיים ומצוקות, ולתמוך במטופל נפשית, רגשית וחברתית. הטיפול במוזיקה מתאים במיוחד לילדים ובני נוער שמתקשים להביע את עצמם בדיבור, כאשר המוסיקה היא אלמנט מתווך שמביא לחיבור מיידי בין המטפל למטופל וגם בין המטופל לעצמו.   

 

נזאר הסביר שכלי הקשה הם כלים נגישים שאינם מצריכים ידע מוקדם בנגינה, וכבר בפעם הראשונה ניתן להקיש בהם ולהפיק מקצבים וצלילים יפים. קצב הוא משהו מאד בסיסי שקשור לפעימות הלב ולצעדים שלנו, וכמעט כל אחד מתחבר לקצב. בין כלי ההקשה בתחנה: דרבוקה, תוף מרים, תופי ג'מבה, קונגה ובונגוס, פעמוני רוח, קסילופונים, שייקרים, מצילות, תיבות סיניות, מקלות עץ ועוד.

 

הילד שמגיע לטיפול יכול לבחור כל אחד מהכלים הפזורים בחדר, לנגן ולאלתר כאוות נפשו, כשלעיתים נזאר משתתף ומנגן גם הוא. נזאר מעריך אם הילד מוביל, יוזם, משתף פעולה, מרוכז, מגלה גמישות, בודק אם הקצב מסודר ומאורגן, האם הילד מסוגל לנגן בעצמו או רק בעזרת ליווי המטפל. הילד יכול לצקת תכנים במסגרת הקצבית, כמו לדוגמא: להגביר את הקצב ואת עוצמת התיפוף, מה שמאפשר לו לפרוק על התוף את זעמו וכעסיו, להיפתח, ולהגיע לשליטה וארגון.   

 

הילדים מגיעים לטיפול אחת לשבוע ובמקביל מתקיימות פגישות סדירות עם הוריהם. פעמים רבות הילדים יוצאים ומשתפים שהיה כיף, ולא פעם מוסיפים שהגיעו באי שקט ויצאו רגועים. הטיפול ניתן הן לילדים דוברי עברית והן לילדים דוברי ערבית.

 

תמי שקד לבקוביץ – מנהלת היחידה לטיפול באמנויות ובעצמה מטפלת בדרמה, אמרה שהיחידה מרחיבה את היצע הטיפולים שהתחנה מציעה לנזקקים לעזרה רגשית. הטיפול באמנות חזותית, במוסיקה ובדרמה, מאפשר גישה לעולמם הרגשי של ילדים ובני נוער שמתקשים בתחום המילולי, באמצעות העשייה האמנותית. חשוב לציין  שאין צורך בידע מוקדם או בכישרון אמנותי כדי להיעזר בטיפולים אלו, מכיוון שמהותו של הטיפול באמנויות הוא בתהליך היצירה, מתוך הקשר עם המטפל, ותודות לכוחות המרפאים הטמונים באמנות.

עבור לתוכן העמוד