טקס מרגש לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל

טקס יום השואה והגבורה תשע'ג. צילמה: יעל בראונשטיין (הגדל)

 

הטקס המרכזי לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, נערך ע"י בי"ס "מאור" של המרכז בביצוע התלמידים, ובהשתתפות צוות ביה"ח.

 

הטקס נפתח בדקת דומיה, בהדלקת נרות זיכרון, ובקריאת "נזכור" של אבא קובנר: "נזכור את אחינו ואחיותינו...  את כל עדת היהודים אשר הוכרעה לטבח על אדמת אירופה מידי הכורת הנאצי... ואל דומי, אל דומי לנו, עדי יהיו חיינו ראויים לזכרם".

 

ד"ר יעקב פולאקביץ – מנהל המרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, אמר: "השנה מציינים 70 שנה למרד גטו וורשה. זה מוכיח איך עם ישראל ניסה לשרוד, והקומץ שם הרים את נס המרד כנגד כל הסיכויים ולא וויתר על מלחמתו. כל יום אנו נפרדים מעוד ועוד ניצולי שואה שהולכים לעולמם, ועלינו בני הדור השני והשלישי לשמר את הזיכרון ולמנוע ממכחישי השואה להרים ראש. אנו כאן כדי להמשיך את קיומו של העם היהודי".

 

הובא סיפור חייו של שמואל גוגול, יליד וורשה, מיתומי יאנוש קורצ'ק, שגם במחנה הריכוז לא נפרד ממפוחית הפה שלו, שם נבחר לנגן בתזמורת המוות שליוותה את כניסת היהודים לתאי הגזים. גוגול נדר שאם יינצל הוא יקדיש את חייו לנגינה במפוחית פה וילמד ילדים יהודים לנגן בכלי זה. הוא שרד, עלה לישראל והקים ברמת גן תזמורת של מפוחיות פה. לימים הוא שב וניגן באושוויץ במסגרת ביקור ממלכתי של ראש ממשלת ישראל יצחק רבין.

 

התלמידים קראו שירים כמו "מוכרי הסיגריות" ו"אל מלא רחמים" וטקסטים מטלטלים של קטעי יומנים ומכתבים של צעירים מהגטו, וכן ביצעו בזמרה יפהפייה שירים ברוח היום המיוחד. הטקס הסתיים בשירת התקווה.

 

בקרב הקהל שגדש את האודיטוריום של ביה"ח נראו רבים עם עיניים דומעות, וכולם הסכימו כי הטקס המרגש כל כך כיבד את זכרם של הקורבנות ושל הניצולים.

עבור לתוכן העמוד