צבע לנפש - תמונות של עיצוב דיגיטלי פרי יצירת פסיכיאטרית גמלאית של המרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, נבחרו לשתי מחלקות אשפוז

דר' ריגירה ויקטוריה - עיצוב דיגיטלי חבצלת מים (הגדל)

 

תמונות של עיצוב דיגיטלי, פרי יצירתה של ד"ר ויקטוריה ריגירה, פסיכיאטרית גמלאית של המרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, נבחרו ליצוק תוכן אסתטי המשקף תנועה וצבע נפשיים, למחלקה לאשפוז ממושך ולמחלקה הפסיכו-גריאטרית.

 

נבחרו תמונות בסוגי טכניקה שונים:

 

הטכניקה האחת - תמונות של נופים בעיצוב דיגיטלי דמוי קריסטלים. יש בהן משחק בין צפייה מקרוב ומרחוק, כאשר מרחוק ניתן לזהות בבירור את פרטי הנוף, אך ככל שמתקרבים הדברים נעשים מטושטשים. לדברי ד"ר ריגירה לפעמים עדיף שלא להתקרב יותר מדי למציאות ולהשאיר מקום לדמיון.

 

הטכניקה השנייה – מרישום לפוטו, זוהי עבודה דיגיטלית בשכבות, כשהרעיון הוא להשאיר אזור אחד לפחות שבו הרישום והצילום חופפים. לדוגמה, קטע רחוב ובו בתים בעלי דלתות שונות עם נקודת אור - פנס רחוב מאיר שנשאר כפי הוא, או בית שאחד החלונות שלו עם אדנית פורחת וזכוכית שבה נשקפים השמים הבהירים ומלאי התקווה. לדברי ד"ר ריגירה ישנם גבולות ואזורים חופפים בין דמיון ומציאות שהיא לקחה מהפסיכיאטריה. זהו אותו המפגש שבין מציאות למחשבות שווא, שהוא מוקד האבחנה של פגוע הנפש.

 

עוד כשניהלה את היחידה לאשפוז יום שיקומי בביה"ח, החלה ד"ר ריגירה לפני

כ- 15 שנה לעסוק ביצירה ממוחשבת – שילוב של אהבתה למחשבים ולציור.

היא מציירת במחשב כשהיא מעבדת תמונות דיגיטליות ומשלבת ביניהן וכן מרבה לשלב אלמנטים אבסטרקטים ופיגורטיביים מהטבע ויצירת יד אדם. בין הנושאים: נופים, דומם, אבסטרקט, פרחים, ילדים, ועוד, תוך שימוש בצבעים מלאי חיים, עומק ושקיפות.

 

ד"ר יעקב פולאקביץ – מנהל המרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, אמר כי היצירות  שמוסיפות לאסתטיקה של המחלקות, עוררו תגובות מעניינות בקרב המאושפזים. ד"ר פולאקביץ הוסיף כי ד"ר ריגירה מעוררת השראה ומהווה דוגמא לחיים יצירתיים גם אחרי הפרישה לגמלאות.

עבור לתוכן העמוד