סטודנטים לסיעוד מנורבגיה המשתלמים במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל הפכו שגרירים נלהבים של ביה"ח וישראל

סטודנטים נורבגים לסיעוד בהשתלמות במרכז צילמה עינת (הגדל)

קבוצת סטודנטים לסיעוד מנורבגיה הגיעה ללימודים והתנסות קלינית בפסיכיאטריה למשך סמסטר אחד, במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, במסגרת תכנית לחילופי סטודנטים עם אוניברסיטת חיפה.

 

טל דרורי – מנהלת הסיעוד במרכז, הסבירה שהסטודנטים באו להכיר שיטות טיפול חדשות, ומתעניינים מאד בדרכי ההתמודדות הטיפולית בביה"ח, אשר גם מתייחסות לשוני תרבותי, לשוני, דתי, המאפיין את מגוון המטופלים ואת הצוות המטפל.

 

הסטודנטים הנורבגים נכנסים למחלקות האשפוז בביה"ח ויוצרים קשר עם המטופלים, כדי ללמוד איך לאמוד את צרכיהם ולהכין עבורם תכנית התערבות טיפולית, בהדרכת הצוות הסיעודי. אילנה כוכבי – מדריכה קלינית ומרכזת תחום הסטודנטים בסיעוד בביה"ח, ציינה כי המטופלים נהנים ליצור קשר עם הסטודנטים וממש התגייסו "לארח" אותם ולהסביר להם פנים. בדיעבד הסתבר שרבים מהמטופלים שולטים באנגלית והם נפתחים בפני האורחים ומשתפים אותם בקשיים שלהם. לדבריה המטופלים הצליחו להפשיר את הקור הנורבגי.

 

כוכבי דיווחה שבסיעוד השקיעו בהכנת תכנית מובנית המיועדת לצרכים של הסטודנטים הנורבגים, כולל כלי עבודה מתורגמים לאנגלית (כמו כלי איסוף נתונים וזיהוי בעיות סיעודיות) תוך התייחסות לשוני התרבותי שלהם. אנשי מקצוע רבים ובתוכם מנהלי מחלקות וראשי סקטורים מביה"ח התגייסו כדי לתת הרצאות בתחומי הסיעוד, הרפואה, העבודה הסוציאלית, והטיפול באמנויות. הסטודנטים עורכים דיונים קליניים עם סטודנטים לסיעוד מאונ' חיפה וצוותי מדריכים. כמו כן דואג ביה"ח לביקורים שלהם במסגרות טיפוליות בקהילה כמו: הוסטלים, דיור מוגן, מקומות של תעסוקה מוגנת, ועוד.

 

אביבה של – מפקחת קלינית בסיעוד שעובדת במשולב עם כוכבי בפרויקט, דיווחה שהסטודנטים מעידים על למידה מקצועית מעניינת ומחדשת בתחום הסיעוד הפסיכיאטרי, שמקנה להם מיומנויות מקצועיות מגוונות, ופותחת להם אופקים חדשים. הם מתלהבים מההשקעה בהכשרתם, מהפתיחות והחום של האנשים, וגם מהאוכל הישראלי והנופים הנהדרים.

 

טל דרורי אמרה שלמרות העבודה הרבה הנדרשת ל"אירוח" מסוג זה, ניאותה מיידית לפנייה, על מנת לקרב סטודנטים זרים להווייה הישראלית, בעיקר בימים אלה, ומטרה זו הושגה במלואה. לדבריה מבצע "עמוד ענן" אמנם לא היה כלול בתוכניות, אך למרות דאגת בני משפחותיהם של הסטודנטים בנורבגיה בזמן המבצע, הם מביעים את התלהבותם משהייתם פה, ומבטיחים להיות שגרירים נאמנים של ישראל בכלל

ושל המרכז לבריאות הנפש טירת כרמל בפרט.

עבור לתוכן העמוד