עלייה עקבית במספר פניות ילדים ונוער בישראל לקבלת טיפול נפשי, בהרצאתו של ד"ר פולאקביץ מנהל המרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, בכנס בינלאומי בפריז

ד"ר פולאקביץ , צילמה : עינת פרץ. (הגדל)

 

"למרות שבקרב חרדים וערבים הסטיגמה כלפי טיפולים נפשיים מוקצנת יותר, הרי נרשמת עלייה עקבית במספר ההורים מקרב הקהילות הללו שפונים לקבלת טיפול ועזרה נפשית עבור ילדיהם". כך אמר בהרצאתו ד"ר יעקב פולאקביץ – מנהל המרכז לבריאות הנפש טירת כרמל ופסיכיאטר מומחה לילדים ונוער,  בכנס בינלאומי של הארגון העולמי לפסיכיאטריה של הילד והמתבגר שהתקיים בפריז.

 

במסגרת הסימפוזיון שעסק בנושא השירותים הפסיכיאטריים לילדים ונוער שניתנים בקהילה, הרצה ד"ר פולאקביץ על השינויים שעוברים על שירותים אלה בישראל, על רקע הרפורמה בבריאות הנפש והייחוד של שירותים אלה באוכלוסיות החרדית, הערבית ובקרב עולים חדשים. ד"ר פולאקביץ הוסיף שגם בקרב חילונים ודתיים שמשרתים בצבא, למרות קיומה של הסטיגמה והחשש שטיפול נפשי עלול לפגוע בגיוס הילדים לצבא, יש כיום יותר מודעות ונכונות של הורים להפנות את ילדיהם לטיפול נפשי".

 

הכנס בו השתתפו מאות פסיכיאטרים מכל העולם, ממדינות מתפתחות וממדינות העולם המערבי, עסק בנושאים הקשורים לתהליכי גדילה, התפתחות ומחלות פסיכיאטריות בגיל הילדות וההתבגרות. ניתנה סקירה רחבה של השירותים הפסיכיאטריים שניתנים בעולם, המתייחסים לטיפול בחולי ולהיבטים חברתיים, תוך מתן תשומת לב לרקע התרבותי בו גדלים הילדים. ד"ר פולאקביץ דיווח כי התברר, שבעיות שונות שהועלו, משותפות למדינות רבות, כמו: הפרעות בתחום האוטיזם, הפרעות קשב וריכוז, בעיות התנהגות ועבריינות בקרב הנוער, כאשר נושאים מרכזיים בדיונים היו: הסטיגמה של מחלות הנפש ומקומו ותפקידו של פסיכיאטר הילדים במערכת.

 

עבור לתוכן העמוד