סדנה של "חיים טובים" במחלקה לאשפוזים ראשונים במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל

צילמה : ד"ר ויקטוריה ריגירה (הגדל)

במחלקה 8 לאשפוזים ראשונים במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, הסתיימה בימים אלה סדנה בת מספר חודשים, שעסקה ב"חיים הטובים": דנו בחשיבות של ההופעה החיצונית והשפעתה על הדימוי העצמי, בתזונה נכונה, בחשיבות הפעילות הגופנית, בטיפוח עצמי, כשבנוסף המטופלים מכינים מתכונים בריאים, ועושים תרגילי ספורט. כמו כן קיבלו מידע על זכויותיהם ועל תהליכים שיקומיים בקהילה.

 

רבים מהמטופלים במחלקה שהם צעירים באשפוז ראשון, השתתפו בקביעות במפגשי הסדנה, אותה הדריכה טל גודיס – סטודנטית לעבודה סוציאלית, בהנחייתה של זוהרית דבי – העובדת הסוציאלית של המחלקה. מפגשי הסדנה עסקו לצד טיפוח החיצוניות בנושאים של הערכה עצמית וביטחון עצמי, בקבלת המחלה ובהבנה איך היא משפיעה על כל תחומי החיים, כאשר נושא הסטיגמה של האשפוז הפסיכיאטרי עבר כחוט השני בכל המפגשים והועלה ע"י המטופלים בהקשרים שונים. המטופלים התלבטו אם לספר על מחלתם וכיצד להציגה בפני בני משפחה, חברים, בני זוג ועמיתים לעבודה. נושא הקשרים החברתיים ושימורם היה נושא מרכזי, והמשתתפים נעזרו זה בזה כשהם מציעים דרכי התמודדות ורעיונות כיצד להשיג בני זוג, לשמר חברים, למצוא עבודה, והחליפו עצות מועילות.

 

המטופלים שהשתתפו בסדנה, הביעו תחושות של הקלה על שקיבלו הזדמנות להביע את חששותיהם ולגלות שהם לא לבד בלבטים שלהם, לשתף אחרים בבעיותיהם ולהיעזר בהם, ולהכיר אנשים חדשים בני גילם שמבינים אותם.

 

זוהרית דבי הסבירה שהסדנה הינה חלק מתוכנית טיפולית מגוונת הניתנת במחלקה, שהדגש המרכזי בה הוא על תכנון העתיד של המטופלים לאחר האשפוז, והשתלבותם המיטבית בחזרה בשגרת החיים.

 

 

עבור לתוכן העמוד