נשים נוטות יותר מגברים ליפול ברשתן של כתות ביום עיון של איגוד הפסיכיאטריה בישראל סניף חיפה והצפון

הגדל

 

"מחקרים מראים שכל אחד יכול להיות מועד לנפילה ברשתה של כת, רבים מהם בגילאי ה- 20, כאשר נשים נוטות לכך יותר מגברים"  אמר ד"ר גבי זוהר – עובד סוציאלי קליני, מומחה בטיפול בנפגעי כתות, ביום עיון של איגוד הפסיכיאטריה בישראל סניף חיפה והצפון ושל ההסתדרות הרפואית, שהתקיים בחיפה בנושא: "כתות -  שעבוד נפשי במסווה של רוחניות?" כמו כן הרצתה אחת מנשותיו של גואל רצון שנתנה עדות אישית. ביום העיון שעורר ענין רב, השתתפו מלבד רופאים פסיכיאטרים, גם אורחים כמו עובדים סוציאליים ופסיכולוגים.

 

ד"ר זוהר אמר כי בכתות נערכת שטיפת מוח, והחברים בכת מתמכרים לרעיונות רוחניים ולאידיאולוגיה של המנהיג. ההתמכרות הזו עד כדי השתעבדות נפשית, הביאה לא מעט מהאנשים עד לפשיטת רגל, כאשר נדרשו או נאלצו למסור את כל כספם ורכושם למנהיג הכת. לדברי ד"ר זוהר מרבית המשתחררים מהכת - אם מפני שהכת התפרקה או מפני שמנהיגי הכת הועמדו לדין, סובלים מפגיעות נפשיות וזקוקים לטיפול.

 

אחת מנשותיו של גואל רצון סיפרה את סיפורה האישי. היא הייתה מכורה לרעיונותיו של גואל רצון, מעריצה עיוורת וטוטלית, שנלכדה ברשתו עקב הפצצת תשומת לב ורגשות חמים מצדו שהיא מאד נהנתה מהם, תוך שהוא מבטל לחלוטין את האגו שלה. לצד זה היה איום סמוי שאם היא לא תתנהל עפ"י רצונותיו היא עלולה להיפגע, ורק המחשבה על כך עוררה בה חרדה. בנוסף היא קיבלה תמיכה מהנשים האחרות בבית, למול העולם "המרושע והבלתי מוסרי" בחוץ. במשך 10 שנים היא ילדה לגואל רצון חמישה ילדים. כשהתפוצצה הפרשה היא הייתה בסוג של הלם והכחישה שנחשפה למשהו שלילי. רק בהמשך חלה אצלה התפכחות, כאשר כבר לא הייתה תחת השפעתו.

 

ד"ר צביקה קירש – מנהל מחלקה במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל ויו"ר סניף חיפה והצפון של איגוד הפסיכיאטריה בישראל, אמר בהנחייתו את הדיון ביום העיון, שחברות בכת היא סוג של התמכרות ואלה שמשתחררים ממנה זקוקים לליווי מקצועי נפשי, הן בגלל סימפטומים פוסט-טראומתיים, והן בגלל סימפטומים הדומים לאלה של נשים שעברו התעללות. בנוסף קיים אצלם חוסר אמון ביכולתם ליצור מחדש קירבה אינטימית, עקב החוויות הקשות שעברו. תהליך הריפוי מתאפשר רק כאשר יש נתק בין הגורם המשפיע קרי המנהיג לבין חבר הכת, בדומה לנתק הנדרש בין מכור לבין החומר הממכר.
עבור לתוכן העמוד