ד"ר יעקב פולאקביץ – מנהל המרכז לבריאות הנפש טירת כרמל רואיין ב"לונדון וקירשנבאום" בהקשר לסערת תכנית "האח הגדול"

הגדל

ד"ר יעקב פולאקביץ – מנהל המרכז לבריאות הנפש טירת כרמל רואיין בתכנית הטלוויזיה "לונדון וקירשנבאום", בהקשר לסערת הכדורים הפסיכיאטריים בתכנית "האח הגדול". להלן תמצית הריאיון:

 

בתכנית רואיינו ד"ר יעקב פולאקביץ – מנהל המרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, ופרופ' אבינועם רכס – יו"ר ועדת האתיקה של ההסתדרות הרפואית, על סערת הכדורים הפסיכיאטרים בתכנית "האח הגדול".

ד"ר פולאקביץ שנשאל לגבי תכניות ריאליטי, סיפר כי לאחרונה ערך בביה"ח יום עיון בנושא חשיפה בתכניות ריאליטי, שזה בעצם סמי-ריאליטי. אנשים נמצאים בבית סגור, במסגרת מלחיצה ואף מאיימת, תחת עין פקוחה. זה מכניס למתח ותחרותיות, מעין זירת קרב כמו של הגלאדיאטורים.

פרופ' רכס אמר שכל התכנית איננה אתית. א-פריורי לוקחים אנשים שהם "על הקצה", נרקיסיסטים, על סף משבר נפשי. שוחח טלפונית עם הפסיכיאטר (ד"ר אילן רבינוביץ') שטיפל במשתתפי האח הגדול, שסיפר לו כי היו אנשים שהוציא מהתכנית בגלל מצבם הנפשי והיה מי שהושאר מחשש שאם לא יישאר יתאבד. פרופ' רכס לא מוצא פסול במעשיו של הפסיכיאטר, בתנאי ששירת את בריאות האנשים לפי מיטב שיפוטו המקצועי.

לונדון אמר כי מראש נבנתה סיטואציה מסוכנת שהפסיכיאטר שיתף פעולה איתה, לטובת הצד המסחרי.

ד"ר פולאקביץ אמר שנכנסים לבית "האח הגדול" אנשים בוגרים, בריאים, שבוחרים מרצונם להיות בסיטואציה, וגם בשלב המשבר הם יכולים לבחור אם לקבל את הטיפול התרופתי או לא. השאלה המרכזית היא שלנו כחברה, מדוע אנחנו כצופים מתעניינים במציצנות הזו.

בתשובה לשאלה אמר ד"ר פולאקביץ כי מצפייה (לא עקבית) בתכנית הוא איננו חושב שרואים שם אנשים ברמה של חולי הדורש אשפוז, אולי אנשים שמגיבים בתגובות קיצוניות.

עבור לתוכן העמוד