קבוצת הכנה לקראת יציאה לחופשה של מטופלים במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל מעצימה את שיקומם

הגדל

 

קבוצה של הכנת מטופלים במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל לקראת יציאתם לחופשה, המפיגה את חששותיהם ומסייעת בשיקומם, פועלת ביוזמתה ובהנחייתה של האחות חני כפיר במחלקה פסיכיאטרית פעילה 5א'. הצורך נולד מכיוון שרבים מהמטופלים חוששים לצאת לחופשה ואינם יודעים כיצד למלא את שעות הפנאי, ומכיוון שהניסיון מראה כי שעות של חוסר תעסוקה יכולות לגרום לעתים להידרדרות במצב הנפשי, ולמחשבות שליליות שעלולות להוביל לפגיעה עצמית או סביבתית. מטופלים מביעים את פחדם מהבדידות בחופשה, מהסטיגמה שנלווית לאשפוזם הפסיכיאטרי כשאינם יודעים למי לספר על כך ולמי לא, מניהול עצמי של הטיפול התרופתי, אינם יודעים כיצד לבלות בחופשתם, ועוד.

 

בקבוצה כפיר פונה לכל אחד, והמטופלים שבדרך כלל סגורים בעולמם ובבדידותם, לומדים להכיר זה את זה, מפתחים אמון, ומשתפים בבעיות המטרידות אותם. ההקשבה והתמיכה מהקבוצה מקנה להם תחושת שייכות ותורמת לביטחונם העצמי. בעבודה הקבוצתית מסייעים להם לפתח מיומנויות ולהפנות את הזמן הפנוי לאפיקים רצויים, על סמך בדיקה של היכולת, הכישורים והתחביבים שלהם, מה שמביא את המטופלים לרכישת עצמאות ושליטה מחודשת על החיים. יש לציין כי היענות המטופלים להשתתפות בקבוצה הזאת מדהימה ממש, והם מחכים בקוצר רוח לפגישה הבאה.

 

כפיר הביאה כדוגמא מטופל שבמשך שנים אהב לשחק באולינג, אך עקב אשפוזיו התכופים איבד את הרצון והמיומנות למשחק, ובחופשות היה מסתגר בבית, לא יוצא ולא נחשף לאנשים, כשהוא עסוק במחלתו ובמחשבותיו. הקבוצה עודדה אותו לשוב ולשחק. תחילה התבייש מהסביבה עקב תופעת לוואי של הטיפול התרופתי ושיחק רק בליווי של אביו, אך בהמשך רכש ביטחון וחזר לשחק בהנאה בגפו, כשהוא שמח - בשובו מהחופשה - לדווח לקבוצה על הצלחותיו.

 

ד"ר אנטולי קריינין – מנהל מחלקה 5א' במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, עמד על משמעות קיומה של קבוצת ההכנה לחופשה, והסביר שיציאה לחופשה איננה בונוס כפי שהיא נתפסת ע"י המטופלים ובני משפחותיהם, אלא כלי לבדיקת מצבו הנפשי ותפקודו של המטופל בקהילה, המקום אליו הוא אמור להשתחרר בתום האשפוז. הכנת המטופל בקבוצה היא חלק מהכנה הכוללת גם את הסביבה המארחת (בני משפחה, חברים, הוסטל, דיור מוגן) שבדרך כלל היו מעורבים גם באשפוזו של המטופל. חשוב לרתום את הגורמים הללו לתהליך השיקום כדי שיעזרו לחזרתו של המטופל לקהילה.  

עבור לתוכן העמוד