לטפל במטפל – הצוותים הסיעודיים במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל משחררים עומסים רגשיים וזוכים לתמיכה במסגרת עבודה קבוצתית

הגדל

 

"לטפל במטפל", הצוות הסיעודי - האחים, האחיות, וכוחות העזר במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, שנושאים בנטל הטיפול היומיומי במאושפזים, ונדרשים לגלות סובלנות ואמפטיה בתוך מצבים שהם לעתים כאוטיים ורוויי מתח, תוך עמידה בדרישות מקצועיות גבוהות ביותר - משתתפים בימים אלה בעבודה קבוצתית בסדנאות, שמאפשרת להם לעבד את החוויות, לשחרר עומסים רגשיים, ולקבל תמיכה תוך שיתוף וגיבוש.

 

דפנה נגלר – מטפלת בפסיכודרמה ומנחת הקבוצות, הסבירה כי באמצעות משחקי תפקידים הם מתייחסים לנושאים כגון:  שמירה על הגבולות עם המטופלים מבלי לוותר על אמפטיה ומגע אנושי, התמודדות עם תחושות של שחיקה תוך התבוננות מחודשת בבחירתם המקצועית, התמודדות עם הפחד, הדאגה והחמלה המתעוררים במטפלים נוכח המפגש עם פגועי נפש, וגיבוש הצוות הסיעודי תוך יצירת תחושה של שיתוף ושייכות.

 

נגלר סיפרה כי במפגשים הללו התגלה הצוות הסיעודי המגוון של המרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, כאנשים אכפתיים וחומלים הרואים את הבן אדם ולא את החולי, וגם אם לעתים יש פחד מאלימות, מאחד אותם רצון אמיתי לעזור למטופליהם. אנשי הסיעוד שמחים בעבודתם, מכירים בחשיבותה ורוצים מאד לבצעה על הצד הטוב ביותר. נגלר הוסיפה כי בעבודה הקבוצתית הם שיתפו זה את זה בלבטים, יצרו דיאלוג צוותי פורה, נתנו עצות טובות, וסיפקו הקשבה ותמיכה משמעותית זה לזה.

 

מזי חן – אחות אחראית מחלקה שהשתתפה בסדנה, סיפרה שהחשיפה מול אנשי הצוות -  על חולשותיה ונקודות החוזק שלה, והשיתוף בלבטיה ובהתמודדותה עם מצבים קשים – לוו בחששות ולא היו לה קלים, אך הביאו גם את האחרים להיפתח ותרמו ליחסי האמון. "הסדנה נתנה לי צורת ראייה אחרת וגישה אמפטית יותר, שיפרה את יכולת ההתמודדות שלי, שחררה דברים מקובעים, ואני מרשה לעצמי יותר יצירתיות וגמישות ביחסים הן עם הצוות והן עם המטופלים". מזי חן הוסיפה כי הסדנה נתנה לה הרגשה טובה גם מבחינת ביה"ח, על שהוא משקיע בצוות ובזהות המקצועית שלו, מה שמוסיף לתחושת ההעצמה ומשדר הכרה במשמעות התפקיד.

 

טל דרורי – מנהלת הסיעוד במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, שיזמה את הסדנאות, עמדה על חשיבות העבודה הקבוצתית שעברו הצוותים הסיעודיים, שנתנה להם הזדמנות לעצור את המרוץ היומיומי, לפרוק קשיים, לשאוף אוויר, ולהתבונן בתעסוקתם בראייה רעננה תוך קבלת תמיכה וחיזוקים. אין ספק כי העבודה הקבוצתית העניקה להם תובנות וכוחות מחודשים, מהם נהנים הן המטפלים והן המטופלים.

עבור לתוכן העמוד