הפסיכואנליזה מותאמת לחולה בסכיזופרניה – מכנס על פסיכוזה ופסיכואנליזה בתרבות המוסדית בו השתתפו צוות הפסיכולוגים של המרכז לבריאות הנפש טירת כרמל

הגדל

צוות הפסיכולוגים  של המרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, השתתפו בכנס בן יומיים של האיגוד הישראלי לקידום טיפול פסיכולוגי בסכיזופרניה, בנושא: "פסיכוזה ופסיכואנליזה בתרבות המוסדית". הכנס התקיים באוניברסיטה העברית בירושלים בשיתוף עם מרכז פרויד.

 

לדברי אורלי לבון – הפסיכולוגית הראשית של המרכז, עסק הכנס בהקשבה לעולמו הייחודי של המטופל הפסיכוטי, והאופן בו הוא בא לידי ביטוי במסגרת האשפוזית.

 

לבון אמרה שהיה מרגש לראות שלמרות רוח הדברים העכשווית המכוונת ל"טיפולי אינסטנט" שאינם מותאמים לנפשו של החולה בסכיזופרניה, הרי בכנס עסקו בנקודת המבט הפסיכואנליטית, המכוונת להתבוננות מעמיקה בנפש המטופל כפרט אנושי. התבוננות זו נשענת על האמונה שטיפול עומק יאפשר ויבנה יכולת התמודדות של המטופל, שתצמצם אשפוזים חוזרים.

 

הדגש בכנס היה על העבודה הדינאמית, המתייחסת לאופן בו הפסיכוזה מהווה, לצד הסימפטומים הגלויים, ביטוי לפתרון נפשי ייחודי שברא החולה בסכיזופרניה למצוקתו.

 

נידונו דילמות צוותיות בעבודה מוסדית עם מטופלים פסיכוטים. נבחן האופן בו הדינמיקה הנפשית של המטופל משתקפת בדינמיקה של עבודת הצוות המטפל בו במהלך האשפוז. לדברי לבון הבנה של התהליכים המקבילים האלו, חיונית להבנה ולטיפול משמעותי במאושפז.

 

בכנס נכחו צוותים של פסיכיאטרים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים ועוד, מבתי חולים פסיכיאטרים ברחבי הארץ, כמו גם אורחים מחו"ל. צוות הפסיכולוגים

של המרכז לבריאות הנפש טירת כרמל נהנה לנהל בכנס רב-שיח מעשיר, בהיותו שותף לתפיסת עולם זו עליה מושתתת עבודתו המקצועית בביה"ח.

עבור לתוכן העמוד