קבוצת מיינדפולנס לאימהות של ילדים חירשים וכבדי שמיעה

קבוצת מיינדפולנס לאימהות של ילדים חירשים וכבדי שמיעה

לידה של תינוק היא אירוע הטומן בחובו התמודדות עם מורכבות רגשית, כל שכן לידה של תינוק עם לקות כלשהי.

ההורים מתמודדים עם "אובדן פנטזיית הילד המושלם" וכמו בכל אובדן עליהם לעבור שלבים שונים של התמודדות כדי להגיע להשלמה ולקבלה.

כיום, ברוב המקרים החירשות מתגלה כבר בימים הראשונים לאחר לידת התינוק. ההורים והתינוק נכנסים "למרוץ לשיקום השמיעה", עקב חלון ההזדמנויות הצר לרכישת שפה ודיבור.

 

בכדי להתמודד עם המטלות הרבות הכרוכות בשיקום השמיעתי, לרוב ההורים נכנסים למצב של "טייס אוטומטי" המאפשר תפקודיות גבוהה. מצב זה עלול לדחוק הצידה התעסקות בחוויה הרגשית של ההורה אל מול המציאות החדשה. שאלות כדוגמת: איך אני מרגיש? האם אני מרגיש מחובר לתינוק החדש? האם אני מרגיש מחובר לעצמי?  איך אני כהורה מתמודד עם לקות השמיעה ברמה הרגשית?

מחקר ופרקטיקה מראים כי שאלות אלו יכולות לצוץ אצל ההורים בצמתים משמעותיים בחיי הילד; שלבי התפתחות נורמטיביים אותם הילד עובר, עלולים להעמיד את ההורים בדילמות ולהקשות בעיקר כאשר ישנם נושאים שלא עובדו. דבר זה יוצר השלכות על הקשר בין ההורה לילד.

מיינדפולס/ קשיבות- תהליך פסיכולוגי של הבאת תשומת לב מכוונת, בלתי שיפוטית לחוויות המתרחשות בזמן הווה, לעומת טייס אוטומטי, בו המוח עובד מתוך הרגל וללא תשומת לב לחוויה בכאן ועכשיו.

ניתן לטפח מיומנויות של מיינדפולנס על ידי תרגול ולמידה.

מחקרים מהשנים האחרונות מראים כי תרגול מיינדפולנס בעזרת אימון מוחי ומדיטציה עוזר במיוחד בהתמודדות עם מצבי סטרס מתמשכים, בהורות מאתגרת, מחלות כרוניות ועוד.

התרגול מגביר יכולות וויסות ובחירה מתוך מודעות לרכיבי החוויה- קוגניטיביים, רגשיים ואף פיזיים, ובכך משפר את הרווחה הנפשית של האדם.

 

בקבוצה נעסוק בתמות הקשורות להורות לילדים חירשים וכבדי שמיעה ותשולב בפרקטיקת מניידפולנס ככלי להפחתת מתחים בהורות.

 

הקבוצה תמשך 15 שבועות, מפגש אחת לשבוע במשך שעה וחצי בימי שלישי בין 8:30-10:00, במרפאת הילדים והנוער "מעלה הכרמל" בטירת הכרמל, במסגרת היחידה לילדים חירשים וכבדי שמיעה.

תונחה על ידי

 הילה מרכוס- מטפלת בתנועה

ד"ר מאיה זאבי ברקאי, עו"ס קלינית ופסיכותרפיסטית.

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות בטלפון או במייל:

04-8559305- מאיה  [email protected]

04-8559493- הילה  [email protected]

 

                                                                                     

 

עבור לתוכן העמוד