סיעוד

הגדל
מנהלת הסיעוד:
גב' חוה גואטה : 04-8559208
כתובת מייל: [email protected]
 
השקפת עולם של הסיעוד הפסיכיאטרי:
במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל אנו שמים דגש על סטנדרט מקצועי גבוה, מוכנים תמיד לאתגרים מקצועיים, חידושים ופריצות דרך בתחום המקצועי למען רווחתם ושיפור איכות חייהם של המטופלים.
 
 • עולם הידע של  הסיעוד המבוסס על ידע אקלקטי בתחום הביופסיכוסוציאלי, מאפשר יכולת תמרון גבוהה בטיפול והפעלת תהליכי קבלת החלטות הניזונים מודולרית מעולמות תוכן מגוונים בתחומי מדעי הטבע, החברה והרוח.
 • אנו שואפים ופועלים להתאים את הידע ודרכי הטיפול לדרישות ולצרכים המשתנים של המטופלים ומשפחותיהם, להתקדם ולהתפתח יחד עם השינויים החברתיים, הכלכליים, הטכנולוגים והמקצועיים.
 • אנו פועלים לקידום בריאות נפשית ופיזית לאורך כל הרצף הטיפולי. העשייה הקלינית במצבים החריפים והממושכים, מתמקדת בטיפול תומך, תוך מתן חשיבות לתוכניות השיקום ותהליכי הכוונה לקראת שחרור לקהילה.
 • אנו מתמקדים בעשייה שעיקרה מתן כלים וידע למטופל. אלו אמורים לסייע לו להגיע לעצמאות, הכרה ביכולותיו והתנהגות אשר תאפשר לו לתפקד בסביבתו הטבעית, לנהל נכון את טיפולו התרופתי, להכיר את הסימנים למחלתו ולהתמודד עמם על מנת למנוע החרפה. כמו כן, לשמור על איכות חייו ולהביאו להשגת מטרות של מימוש פוטנציאל והגשמה עצמית.
הסיעוד מאמין כי זכותם של המטופל, משפחתו ואחרים משמעותיים בחייו, לקבל טיפול ושירות איכותיים העומדים באמות מידה של שמירת כבוד האדם וזכויות החולה, המעוגנים בקוד האתי המקצועי.
 
הלכה למעשה
מרגע קבלתו של מטופל ועד לרגע שחרורו מתבצעת התערבות סיעודית באופן שיטתי ומובנה.
 
                 קבלה ⇐ מהלך אשפוז ⇐ שחרור
קבלה:
 • יצירת קשר ראשוני עם המטפלים ואוריינטציה במחלקה.
 • איסוף נתונים
 • ביצוע אומדנים                                                
מהלך האשפוז:
 • היכרות עם המטפל האישי
 • בניית תוכנית טיפול במשותף
 • קביעת מטרות ויעדים
 • הערכה לפרקים ועדכון התוכנית
שחרור:
 • תאום עם גורמי טיפול רלוונטיים אחרים
 • מתן ייעוץ והדרכה להמשך הדרך, כמו הדרכה בנטילה עצמאית של טיפול תרופתי ודאגה להמשך מעקב סדיר.
 • סיכום האשפוז. 
המשאב האנושי
"צוף דבש אמרי נועם מתוק לנפש ומרפא לעצם". (משלי ט"ז)
 
המשאב האנושי הינו הכלי הטיפולי העיקרי בבריאות הנפש. על כן, אנו משקיעים מאמצים ומשאבים רבים בגיוס, קליטה והדרכת אנשי מקצוע חדשים.
היום, הצוות הסיעודי מורכב מבעלי הכשרה בכל הרמות. רבים בעלי הכשרה אקדמאית, התמחות בבריאות הנפש והתמחויות נוספות רלוונטיות כגון: גריאטריה, רפואה דחופה ואחרות. כמו כן, הכשרות ייחודיות כפסיכותרפיה, הנחיית קבוצות, שיקום וכו'.
בראותנו את המשאב האנושי ככלי עיקרי בעשייה, הרינו דואגים באופן תמידי לקיים תוכניות לפיתוח הצוות  ולהדרכה פנים וחוץ ארגונית.
 
הדרכת סטודנטים – כור ההיתוך
סגל הסיעוד המוסמך של המרכז הרפואי לבריאות הנפש מעלה הכרמל, המשמש כמרכז אוניברסיטאי המסונף לטכניון, מכשיר בכל מחלקות המרכז סטודנטים לסיעוד ומשתלמים מקורסים על בסיסיים.
   
המופנים למרכז הם מהמוסדות הבאים:
אוניברסיטת חיפה, "עבור החוג לסיעוד משמש המרכז לבריאות הנפש "מעלה הכרמל" כמרכז בינלאומי לסטודנטים מישראל וארצות אירופה השונות.  מכללת עמק יזרעאל, בי"ס לסיעוד "בני ציון", בי"ס לסיעוד מרכז רפואי "הלל יפה", בי"ס לסיעוד בצפת, מרכז להכשרה מקצועית ליד המרכז הרפואי רמב"ם,
ביה"ס האקדמי לסיעוד בנצרת, ובתי ספר נוספים לסיעוד בהתאם לצורך.
 
המטרה הינה לחשוף סטודנטים לסיעוד לסביבה של אנשים הלוקים בנפשם ו/או למצבים קליניים שונים אליהם נקלעים באפיזודות חיים שונות, כמו גם לנפץ סטיגמות, להכיר את ההיבטים המיוחדים לתחום זה, לרכוש מיומנויות טיפול, ולהוות סוכני שינוי המצוידים בידע ויכולת לשנות ולהשפיע.
 
הידע והמקצועיות של אחיות המרכז הרפואי לבריאות הנפש מעלה הכרמל מהווים אבן שואבת לסטודנטים ואנשי מקצוע בתהליכי הכשרתם. הסטודנטים מהווים את העתודה למשאב אנושי מקצועי במרכז. ההדרכה מהווה מקור לגאווה מקצועית והפריה הדדית, משמרת את רוח החיות והמשך הלמידה וההתפתחות באופן תמידי.
עבור לתוכן העמוד