יום עיון ייחודי אשר עסק בדרכים לטיפול ובשיקום של ילדים כבדי שמיעה וחירשים התקיים במרכז הרפואי לבריאות הנפש, מעלה הכרמל

הגדל

במרכז הרפואי לבריאות הנפש "מעלה הכרמל"
קשובים לצרכי ילדים כבדי שמיעה וחירשיםיום עיון ייחודי אשר עסק בדרכים לטיפול ובשיקום של ילדים כבדי שמיעה וחירשים התקיים במרכז הרפואי לבריאות הנפש, מעלה הכרמל, בשבוע שעבר. יום העיון נערך במסגרת פעילותה של היחידה לילדים ולבני נוער חירשים וכבדי שמיעה במרפאת ילדים ונוער. ביום זה לקחו חלק מטפלים מכל הארץ אשר הציגו מגוון גישות, שיטות, מחקרים ותהליכים במסגרת שיקום, טיפול ושילוב של ילדים כבדי שמיעה וחירשים. 
היום החל בדברי פתיחה של מנהל המרכז – ד"ר יעקב פולאקביץ, מנהלת מרפאת ילד ונוער – ד"ר גלינה וולוביק וד"ר מאיה זאבי ברקאי – רכזת היחידה לילדים ונוער חירשים וכבדי שמיעה, אשר דיברו על הצורך במתן מענה טיפולי מיוחד לילדים ולבני נוער כבדי שמיעה וחירשים. בהמשך היום התקיימו הרצאות במגוון נושאים וביניהם, חשיבות הנגשת הטיפול הרגשי לחירשים וכבדי שמיעה, היבטים רגשיים בתהליכי שיקום ושילוב של ילדים חירשים וכבדי שמיעה המתקשרים בשפה המדוברת ועוד. לצד ההרצאות הוצג מקרה טיפולי בילד כבד שמיעה והתקיים פאנל לניתוח המקרה.
הצורך בקיומו של יום עיון מסוג זה נולד בעקבות האתגרים הרבים באבחון ובהערכה של ילדים חירשים וכבדי שמיעה וכן, בשל הקושי בקבלת מענה הולם לבעיותיהם הייחודיות במסגרות הטיפול הרגילות. לדברי ד"ר גלינה וולוביק, מנהלת המרפאה לילדים ולנוער, מחקרים שנעשו בארץ ובעולם מראים כי ילדים ונוער לקויי שמיעה הם בעלי פגיעות גבוהה להתפתחות של בעיות רגשיות והתנהגותיות. טיפול מותאם יכול לתרום רבות לצמצום בעיות אלה ולמתן כלים מותאמים להורים בהתמודדות וסיוע לילדיהם.
ד"ר מאיה זאבי ברקאי, רכזת היחידה ועובדת סוציאלית המתמחה בתחום של חירשים וכבדי שמיעה, "לחוסר בחוש השמיעה, שהוא משמעותי כל כך לתקשורת, יש השפעה ניכרת על מהלך ההתפתחות של ילדים. הלקות משפיעה על רכישת השפה והתקשורת הבינאישית, על יחסים עם המשפחה והסביבה ועל כישורים חברתיים וקוגניטיביים. בכדי להעניק טיפול מותאם לילדים אלה, יש צורך בהבנה עמוקה כיצד לקות השמיעה משפיעה על מרכיבי ההתפתחות השונים". מנהל המרכז, ד"ר יעקב פולאקביץ, ציין כי מרפאה ייחודית זו הינה היחידה הקיימת בכל אזור הצפון ולפיכך קולטת ילדים הזקוקים לתהליכי אבחון וטיפול גם מחוץ לתחום הכיסוי הרגיל של המרפאה. ד"ר פולאקביץ הוסיף ואמר כי במסגרת שיפור דרכי התקשורת של צוות היחידה הטיפולית עם האוכלוסייה הפונה, עוברים חברי הצוות השתלמות בשפת הסימנים".

היחידה לילדים ובני נוער חירשים וכבדי שמיעה, מרפאת ילד ונוער, המרכז הרפואי לבריאות הנפש מעלה הכרמל היא חלוצה באזור הצפון בתחום מתן המענה לכבדי שמיעה וחירשים בגילאי 21-6, המתמודדים עם בעיות רגשיות, התנהגותיות ונפשיות והתקשו לקבל מענה לבעיותיהם הייחודיות במסגרות הטיפול הרגילות. ביחידה, המשרתת את כל אזור צפון הארץ, פועל צוות רב-מקצועי בעל ידע מעמיק בהיבטים ההתפתחותיים-רגשיים הנובעים מלקות השמיעה ומספק מגוון שירותים הכולל: טיפול רגשי פרטני, טיפולים קבוצתיים, אבחונים וטיפולים פסיכיאטריים, אבחונים פסיכו-דיאגנוסטיים, הדרכות הורים וכן, ייעוץ לגורמים מטפלים בקהילה כגון: בתי ספר, לשכות רווחה, מרכזים לטיפול וחינוך של ילדים ליקויי שמיעה. הטיפול ניתן ללא תשלום.

עבור לתוכן העמוד