קבוצה ייחודית מסוגה: מאושפזים מהאגף הסגור של 6ב' יוצאים לטיפול בפינת החי של המרכז הרפואי לבריאות הנפש טירת כרמל

האח  דורפמן עם מטופלים במרכז החי.צילם:אולג צ'רניצב (הגדל)

 

באגף הסגור של מחלקה 6ב' שבמרכז הרפואי לבריאות הנפש טירת כרמל, בו נמצאים מאושפזים במצב החריף של המחלה, מתקיימת קבוצה ייחודית מסוגה, ביוזמתו של האח המוסמך דניאל דורפמן, שלמרות האשפוז באגף הסגור, יוצאת החוצה לטיפול בבעלי חיים במרכז החי של ביה"ח. מדובר במטופלים שאוהבים בעלי חיים, הבוחרים להשתתף בקבוצה וקיבלו אישור רפואי לכך, כשהכוונה היא ליצור מפגש חוויתי ומהנה בין המטופלים ובעלי החיים, במטרה להביא רוגע והסחת דעת מהמצוקות הנפשיות, וביסוס החוסן הנפשי בהתמודדות עם המחלה.

 

דורפמן שהוא בעל הכשרה בטיפול בעזרת בע"ח, הסביר כי המפגש עם בע"ח בסביבה בריאה ונינוחה, מאפשר למטופלים מהאגף הסגור שלעיתים מרגישים עצמם דחויים, בודדים ומנותקים ומרבים לעסוק במחלתם, להתנסות ברגשות אחרים כגון: אהבה ודאגה לאחר, אפשרות להזדהות, ותחושת  מעורבות במתרחש במרכז החי.

 

המטופלים, כמו אלה מהאגפים הפתוחים, משתתפים בתחזוקה שוטפת של המקום עצמו, מאכילים, מלטפים, מחליפים מים בכלובים, מטיילים ומשחקים עם בעלי החיים, ויוצרים קשרים עם מטופלים אחרים. כל זאת ממריץ ומניע אותם, והעייפות והרצון לישון מתחלפים באנרגיה חיובית.

 

"הקבוצה משכיחה ממני את המחלה ואני מרגישה חופשיה. אני יוצאת מהאגף הסגור למרכז החי ושם מחכה לי לייקה הכלבה ששמחה לראות אותי ומלקקת את ידי. היא לא שופטת אותי אלא רואה אותי כפי שאני באמת" אמרה מטופלת בת 42 שמגיעה מדי פעם לאשפוזים במחלקה.

"אני כועס על העז שמסרבת לטפל בילד שלה הגדי, וגם כשאנחנו מנסים להרגיל אותה אליו היא מכה ודוחה אותו. אני מרגיש כלפיה את אותו הכעס שאני מרגיש כלפי אמי שגם היא לא הייתה נוכחת עבורי במצבים קשים..." אמר מאושפז בן 32 משתמש בסמים קשים. "בשביל הגדי התינוק הזה אני מסרב לוותר ומנסה שוב ושוב, העיקר שלא ירגיש לבד...".

מטופל נוסף סיפר שהוא אוהב ללטף את הארנבות כי זה מרגיע אותו ונותן לו הרגשה שהוא איננו לבד.

 

גריגורי אידלמן – אח אחראי במחלקה, אמר שהמטופלים רואים בהשתתפות בקבוצה גם צ'ופר וטיול מהנה, כשבדרך ממרכז החי הם נכנסים לקפטריה ומפנקים את עצמם בדברי מתיקה, סיום מענג לפעילות חווייתית מהנה ופורייה.  טל דרורי מנהלת הסיעוד הוסיפה כי פעילות זו של דורפמן החורגת מגבולות המחלקה ומהגדרות התפקיד המקובלות, איננה רק גורמת הנאה למטופלים אלא גם מעוררת את חדוות היצירה של הצוות המטפל.

 

יעל בראונשטיין – מטפלת בעזרת בעלי חיים שאחראית על מרכז החי במרכז הרפואי לבריאות הנפש טירת כרמל, אמרה שהקבוצה מהאגף הסגור במחלקה 6ב', מאפשרת למטופלים להביא לידי ביטוי את החלקים החיוביים והבריאים שבהם, עם הענקה מעצמם לזולת. פעילות הקבוצה הייחודית, מרחיבה למעשה את מגוון הפעילויות הטיפוליות במרכז החי, שכוללות קבוצות עבודה של מטופלים מאגפים פתוחים, וקבוצות טיפוליות בעזרת בע"ח המתקיימות בתוך האגפים הסגורים.

עבור לתוכן העמוד