שימוש יתר בהפניית בתי משפט למתן חוות דעת פסיכיאטריות במרכז הכנס בפסיכיאטריה משפטית

הגדל

 

יש צורך להכשיר יותר פסיכיאטרים בתחום המשפטי, כדי לעמוד בריבוי המקרים בשנים האחרונות של חשודים בעבירה, שנשלחים ע"י בתי המשפט להסתכלות בבתי חולים פסיכיאטריים – כך עלה בסיכום הכנס בנושא "סוגיות וחידושים בפסיכיאטריה משפטית", שקיימו החברה לפסיכיאטריה משפטית בשיתוף עם איגוד הפסיכיאטריה חיפה והצפון. ד"ר צביקה קירש – מנהל מחלקה במרכז הרפואי לבריאות הנפש טירת כרמל, שהנחה את הכנס וארגן אותו עם ד"ר רמי

מירז – פסיכיאטר מחוזי אזור חיפה, הסביר שעקב ריבוי החשודים בעבירות שנשלחים להסתכלות, נוצר עומס יתר בבתי החולים  הפסיכיאטריים.  קיימת עלייה של מעל 70%(!) בהפניות של בתי המשפט להסתכלות מאז שנת 2006.

 

הועלו סוגיות של אחריות פלילית במקרים של שכרות, דמנציה ועוד. בעבר הספיק שחשוד בביצוע עבירה אובחן כחולה נפש, כדי שתיבדקנה כשירותו לעמוד לדין ואחריותו הפלילית. כיום, היות האדם חולה נפש לא אומר שאוטומטית איננו כשיר לעמוד לדין, אלא נדרשת הוכחה שהחשוד היה שרוי בהתקף פסיכוטי בזמן ביצוע העבירה המיוחסת לו, כלומר שבוחן המציאות שלו לא היה תקין, לא יכול היה להבחין בין טוב לרע ובין מותר לאסור, ולא יכול היה להימנע מביצוע העבירה.

 

ד"ר קירש סיפר שהנושאים שנדונו משכו לכנס משתתפים רבים ועוררו דיונים ערים, כשהמשתתפים מביעים תקווה שיינקטו הצעדים הנדרשים כדי להגדיל את מספר הפסיכיאטרים שעוברים הכשרה בפסיכיאטריה משפטית, וכן שחלק מהבדיקות לצורך הערכה תתבצענה במסגרת אמבולטורית, מה שיקל על העומס בבתי החולים הפסיכיאטריים.

 

עבור לתוכן העמוד