"העז בדיכאון ולכן איננה אוכלת" – אבחנה של מטופלת בפינת החי של המרכז לבריאות הנפש טירת כרמל

הגדל

"העז סובלת מדיכאון ולכן איננה אוכלת" - כך איבחנה מטופלת בפינת החי במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל, כאשר זה היה בעצם מצבה של המטופלת, סיפרה יעל בראונשטיין – מטפלת בעזרת בעלי חיים, שאחראית על פינת החי הטיפולית במרכז, והסבירה שהמטופלת השליכה על העז את מצוקותיה. הטיפול בעזרת בעלי חיים שונה מטיפולים נפשיים אחרים בכך שלבעלי החיים יש נוכחות חיה, הם יוצרים קשר ומגיבים, ויכולים להוות גשר בין המטופל למטפל, בעיקר עבור מטופלים שמתקשים להתבטא מילולית ולדבר על עצמם, מה שתורם לשיפור מצבם.

 

המטופל רואה את בעל החיים כחסר ישע וזקוק לטיפול. כאשר הוא מבריש ומנקה את הכלב, העזים או החמוס, או מאכיל כל חיה במזון המתאים לה, או כשהוא נותן לה תרופה - כך הוא משליך על עצמו. למשל: לשמור על היגיינה, להתקלח, להקפיד עם המזון, לקחת תרופות בצורה סדירה ועוד. תוך כדי הטיפול עולים גם תכנים שמעסיקים את המטופל וכן מתגלים חלקים בריאים באישיותו שחשוב לחזקם. לדוגמא: מטופל ציין כי הכלבה מסריחה ושאל את בראונשטיין האם היא מקלחת אותה, והאם היא יודעת מה טוב לכלבה וכיצד לטפל בה? מתוך כך החל לבדוק את הקשר שלו עם הרופאים – האם הם מטפלים בו כדרוש, והעלה את הקושי שלו לשמור על היגיינה. דוגמא נוספת – מטופל ומטופלת שהעסיק אותם נושא הזוגיות והרצון להקים משפחה עם בני זוג בריאים, התייחסו לתחושותיהם תוך כדי טיפולם במשפחה של אוגרים לאחר המלטת גורים.

 

בראונשטיין הוסיפה כי בעוד שבין מטפל למטופל נשמרים גבולות ברורים ואין מגע פיזי ביניהם, הרי בעלי החיים מאפשרים ליטופים, חיבוקים, ומביאים שמחה והנאה כאשר משחקים איתם, ולא פעם מעלים זיכרונות טובים מזמנים אחרים.

 

בבקרים יש סדנה של מטופלים מאגפים פתוחים שהתקדמו בריפוי בעיסוק, ויכולים להתמודד עם הדרישות בפינת החי המהווה מסגרת ברורה עם כללים של: עמידה בלוח זמנים, שמירה על כללי בטיחות, גילוי אחריות, כבוד לאחר שעובד איתם ולבעלי החיים, והתייחסות לחברת האנשים איתם הם עובדים.

 

באגפים הסגורים מתקיימים טיפולים פרטניים, כאשר בראונשטיין מביאה בעל חיים אחד בכלוב ועובדת מול מטופל אחד או שניים בלבד, במפגשים קצרים וממוקדים המותאמים למצבם האקוטי.

 

ליאורה ברקאי – מנהלת הריפוי בעיסוק במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל שבמסגרתו פועלת פינת החי, אמרה שהטיפול באמצעות בעלי החיים מוסיף מימד אחר - רגשי ובלתי אמצעי לטיפולים המתקיימים בביה"ח. ברקאי ציינה שהעבודה בפינת החי תורמת לשיפור מצבם של המטופלים, והם מגיעים לשם כל בוקר ברצון ומביעים את הנאתם מהפעילות
עבור לתוכן העמוד